Zdrowy sok z kiszonej kapusty

Sok z kiszonej kapusty posiada bardzo dużo korzystnych dla zdrowia właściwości. Wszystko za sprawą procesu fermentacji, któremu poddaje się białą kapustę po wcześniejszym jej zasoleniu. Biorą w tym udział bakterie Leuconostoci oraz Pediococcus. Opisywany napój to bogate źródło antyoksydantów, a także witamin i minerałów, wykazuje także właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Wykazuje pozytywny wpływ na działanie całego organizmu.

Właściwości zdrowotne

Sok z kiszonej kapusty to doskonałe źródło witaminy B1, B2, B3, B6, a także K, E i C. Jest to napój bogaty także w witaminę U wykazującą działanie antyzapalne. Co więcej, witamina ta przyspiesza także gojenie się ran i wspomaga trawienie oraz pracę całego układu pokarmowego – wpływa na zwiększenie lub zmniejszenie się ilości soków trawiennych w zależności od zapotrzebowania organizmu. Sok z kiszonej kapusty jest także dobrym źródłem beta-karotenu, błonnika, żelaza, jodu, magnezu, siarki, fitoncydów oraz wapnia. Dzięki zawartości luteiny oraz zeoksantyny opisywany sok wpływa pozytywnie na poprawe wzroku, a także chroni soczewkę oka, co z kolei opóźnia rozwój zaćmy. Regularne spożywanie opisywanego napoju zapobiega powstawaniu oraz rozwijaniu się chorób wrzodowych oraz nowotworowych. Co więcej, sok z kiszonej kapusty doskonale oczyszcza organizm, a spożywanie go pomaga także w regulowaniu temperatury. Jeżeli jest podwyższona, po wypiciu soku temperatura obniży się, natomiast jeśli obniżona – przeciwnie. Warto wspomnieć też o naturalnych antybiotykach, które zawiera opisywany sok zwane bakteriocynami, które są pomocne przy bólach stawów, bezsenności, a także przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym.

Sto procent zdrowia

Opisywany sok z kiszonej kapusty pomaga także chronić wątrobę oraz ma leczniczy wpływ na śledzionę, żylaki odbytu, pęcherzyk żółciowy. Jest przydatny także dla osób zmagających się z reumatyzmem oraz miażdżycą, chorobami pasożytniczymi oraz chorobą wrzodową. Z dobrodziejstw soku mogą korzystać także osoby borykające się z tarczycą, cukrzycą, dną moczanową oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Sok z kiszonej kapusty wzmacnia serce i ścianki naczyń krwionośnych, wspomaga też regenerację po zatruciach alkoholowych oraz pokarmowych. Produkt wzmaga także działanie kuracji antybiotykowych. Warto wspomnieć, iż opisywany sok jest także niezbędnym preparatem dla osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów nie tylko ze względu na wspomaganie procesów związanych z przemianą materii, ale także przez niską wartość kaloryczną i dużej zawartości błonnika zapewniającego przez bardzo długi czas uczucie sytości.

Liść zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com
News Reporter